harcerstwo z Kujaw i Pomorza

Czas na kolejny chorągwiany złaz

Podczas złazu uczestnicy wezmą udział w różnego rodzaju aktywnościach i doświadczeniach związanych z wodą, dowiedzą się o miejscach, w których brakuje wody, zwiedzą Wieżę Ciśnień i Wodociągi Miejskie, będą mieli możliwość udziału w sportach wodnych, w tym także w Mistrzostwach Pływackich ZHP. Zakończenie odbędzie się na Wyspie Młyńskiej: pokazy ratownictwa wodnego, uroczyste podsumowanie i koncert zespołu szantowego. Dla wszystkich uczestników przewidziano ciepły posiłek – grochówka oraz przekąska – drożdżówka i woda. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego udział w złazie jest bezpłatny. Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń za pomocą poniższego przycisku. Czekamy na nie tylko do 15 kwietnia!

bo warto wiedzieć, co na nas czeka

“Pan Menzurka i jego wodny świat” – zajęcia edukacyjne związane z wodą oraz mini gra “W poszukiwaniu pirackiego skarbu”

Miejska Gra Terenowa “Miejskie akwarium, czyli miasto na wodzie”

“Wodne Igrzyska” – rywalizacja “smoczych łodzi”, nurkowa przygoda

Spływ kajakowy na trasie “Smukała – Bydgoszcz”, śluzowanie

Wodne Tradycje Bydgoszczy – Muzeum Historii i Brudu, Barka Lemara (ilość miejsc ograniczona do 60 osób)

Mistrzostwa Pływackie ZHP na basenie Perła w Bydgoszczy – Zespół Szkół nr 19 w Bydgoszczy, spotkanie z żeglarzem-podróżnikiem. Obiad w szkole. WAŻNE: Jeżeli wybieracie Mistrzostwa Pływackie ZHP, należy wypełnić jeszcze jeden formularz, dostępny na kp.zhp.pl/mistrzostwa-plywackie-2019-zgloszenia

Koszt udziału:
dla osób z chorągwi – bezpłatne
dla osób spoza chorągwi – 12 zł

Sprawy organizacyjne:
dorota.sucharska@zhp.net.pl

Dla mediów:
promocja@kp.zhp.pl

Harmonogram Złazu

1. Seniorzy:

– Godz. 9.30 Apel Chorągwi na Wyspie Młyńskiej, odprawa szefów patroli

– Godz. 10.00 – 15.00 Zajęcia programowe:

– Dwa wejścia do Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 15-17 (dwie grupy po 30 osób: godz. 10.00 i 11.00)

– Kawiarenka na Barce Lemara dostępna w godzinach: 10.30-15.00

– Rejsy łódką (po 10-12 os. – start i koniec przy Barce Lemara)

– Zwiedzanie Barki (dwie grupy: 12.00 i 13.00)

2. Wędrownicy:

– Zbiórka w Opławcu, godz. 9.30. Koordynaty startu spływu: 53°11’09.0″N 17°57’39.7″E (53.185832, 17.961032)

– godz. 10.00 Start spływu

– ok. godz. 13.00 śluzowanie w Bydgoszczy

Osoby biorące udział w spływie proszę o zabranie ze sobą legitymacji szkolnych oraz odpowiedni ubiór do wybranej aktywności (obuwie z miękką podeszwą, suche rzeczy na zmianę, czapka z daszkiem, kurtka przeciwdeszczowa, koszulka drużyny lub polar jednostki oraz chusta skautowa w szczelnym worku na podsumowanie i koncert)

3. Harcerze starsi:

– Godz. 9.30 Apel Chorągwi na Wyspie Młyńskiej, odprawa szefów patroli

– Godz. 10.00 – 15.00 Zajęcia programowe: Wyścigi “Smoczych Łodzi” – proszę zabrać ze sobą ubranie na łódkę: spodenki, koszulka, wiatrówka, ewentualnie bluza, czapka z daszkiem, obuwie z miękką podeszwą, ręcznik ułatwiający przebranie po wszystkim w mundur, Stanowisko Policji, Stanowisko Harcerskiej Sekcji Płetwonurków

– Godz. 14.00-15.00 Pokazy ratownicze na wodzie.

4. Harcerze:

– Godz. 9.30 Apel Chorągwi na Wyspie Młyńskiej, odprawa szefów patroli

– Godz. 10.00 – 15.00 Zajęcia programowe: Gra Miejska, Stanowisko Policji, Stanowisko Harcerskiej Sekcji Płetwonurków

– Godz. 14.00-15.00 Pokazy ratownicze na wodzie.

5. Zuchy:

– Godz. 9.30 Apel Chorągwi na Wyspie Młyńskiej, odprawa szefów patroli

– Godz. 10.00 – 15.00 Zajęcia programowe: Pan Menzurka i jego ciekawostki, tajemniczy świat przyrody, legendy bydgoskie na Barce Lemara oraz poszukiwania skarbu Pirata i spotkanie z jego wesołą załogą.

6. Mistrzostwa Pływackie:

Rozpiska godzinowa zgodnie z Regulaminem Mistrzostw. Pływacy – pamiętajcie o stroju kąpielowym, ręczniku, klapkach, czepku…

Uroczyste otwarcie MP o godz. 9.30 – w mundurach. W trakcie zawodów odbywać się będą Otwarte Warsztaty Marynistyczne. Obiad dla uczestników Mistrzostw podany zostanie w miejscu zawodów w ZS nr 19.

Zakończenie zawodów ok. godz. 15.00-15.30.

Wszystkich uczestników zapraszamy na Wyspę Młyńską na dalszą część Złazu tj. Koncert zespołu szantowego, który potrwa do godz. 18.30. Z Zespołu Szkół nr 19 na Wyspę Młyńską można dojechać autobusem nr 56 (wsiąść na przystanku Wojska Polskiego-Kładka, wysiąść na przystanku Nowy Rynek, można też dojechać z tego samego przystanku tj. Wojska Polskiego – Kładka ale wysiąść na Rondzie Jagiellonów)

Dla wszystkich:

– Godz. 16.00 Podsumowanie Złazu i Koncert Zespołu szantowego “Trzy Majtki” z Gdańska

– Zakończenie ok. godz. 18.30.

* Prosimy o pomoc w uprzątnięciu terenu Złazu – jeśli każdy patrol posprząta po sobie, zabierze butelki itp. – nam organizatorom będzie łatwiej….