Sprawdź, co na Ciebie czeka!

Wkrótce odsłonięcie pomnika

UDOSTĘPNIJ
/
334
Wkrótce odsłonięcie pomnika

Już 6 października spotkamy się w Toruniu, gdzie wraz z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrem Całbeckim, Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem, Przewodniczącym Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszardem Boberem oraz Przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego Janem Kleinszmidtem odsłonimy Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku.

Odsłonięcie pomnika będzie zwieńczeniem zbiórki publicznej rozpoczętej na Złazie Harcerzy Kujaw i Pomorza, który odbył się w kwietniu tego roku. Od tego czasu harcerze i harcerki z Kujaw i Pomorza zbierali także ziemię ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim, m.in. w Raciniewie, czy w Dolinie Śmierci. 

W tym czasie przygotowaliśmy także propozycję programową – zdobycie odznaki Harcerskiego Opiekuna Miejsc Pamięci Kujaw i Pomorza.

Rozstrzelany dom

W sąsiedztwie toruńskiego Muzeum Etnograficznego zostanie stworzony park pamięci, którego centralnym elementem będzie „rozstrzelany dom” – bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji. Obok pojawią się nota historyczna i fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Otoczeniem będzie zieleń, ale sama bryła stać będzie na symbolizującej masowy grób „bliźnie w ziemi”, która w założeniu nigdy nie zarośnie trawą. W sąsiedztwie zaplanowano utworzenie dwudziestu mniejszych kamiennych obiektów, symbolizujących wybrane miejsca kaźni. W jednym z nich kropla po kropli do niewielkiej niecki kapać będzie woda. To symboliczne wskazanie, że choć od tamtej pory minęło wiele czasu zbrodnia pomorska nigdy nie została rozliczona. Autorem koncepcji pomnika jest znany rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz. Jego budowę poparły w przyjętych uchwałach sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz Rada Miasta Torunia, ideę wspiera Instytut Pamięci Narodowej.

Warto podkreślić, że wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

12:00
Msza święta w Bazylice Katedralnej Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty (ul. Żeglarska 16)

13:15
przejście do miejsca odsłonięcia pomnika (ul. Uniwersytecka/ul. Dąbrowskiego, skwer przy PKS)

14:00
Uroczystość odsłonięcia pomnika
– oficjalne przemówienia
– ceremonia złożenia ziemi pochodzącej z miejsc kaźni do urny przy pomniku
– poświęcenie pomnika wraz z modlitwą ekumeniczną
– światowe prawykonanie utworu “Lacrimosa nr 2” Krzysztofa Pendereckiego

Zapraszamy wszystkich mieszkańców regionu na uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. W szczególności zapraszamy rodziny osób, mieszkańców Pomorza, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. Podczas uroczystości poprosimy o wpis do księgi upamiętniającej ofiary wraz z wyszczególnieniem miejscowości, z których pochodzili. Prosimy także o przyniesienie zdjęć tych osób.

Więcej informacji o pomniku i rys historyczny wydarzeń: https://kujawsko-pomorskie.pl/promocja-wojewodztwa/pomnik-pamieci-ofiar-zbrodni-pomorskiej-1939

na podstawie informacji prasowej kujawsko-pomorskie.pl

%d bloggers like this: