Sprawdź, co na Ciebie czeka!

Po październikowym złazie

UDOSTĘPNIJ
/
267
Po październikowym złazie

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

6 października w Toruniu odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświecenia symbolicznego miejsca pamięci o polskich cywilach pomordowanych we wrześniu 1939 roku na terenie naszego województwa. Harcerki i harcerze przygotowywali się do tego dnia od miesięcy, zdobywając Odznakę Harcerskiego Opiekuna Miejsc Pamięci. A jak wyglądała uroczystość?

Sobotnie uroczystości poprzedziło zgromadzenie radnych województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, które przyjęło deklarację w sprawie kultywowania pamięci o Ofiarach Zbrodni Pomorskiej 1939 oraz msza w kościele śś. Janów, w której nie zabrakło tak harcerzy, jak i naszych pocztów sztandarowych. Po uroczystej mszy zebrani przemaszerowali do parku pamięci przy ulicy Uniwersyteckiej, gdzie uroczyście odsłonięto pomnik “Rozstrzelany Dom”, do stworzenia którego przyczynili się harcerki i harcerze z naszej chorągwi. Przez kilka miesięcy zbierali ziemię z ponad 400 miejsc kaźni, by w sobotę mogła ona zostać złożona do przykrytej kamienną płytą urny u stóp pomnika. Poza tym prowadziliśmy zbiórki publiczne na budowę całego pomnika, który w sobotę wszyscy mogliśmy wreszcie zobaczyć nie tylko jako projekt, ale namacalny dowód naszej służby.

Fot. Andrzej Goiński

Częścią złazu była również gra terenowa po Toruniu, która odbyła się z wykorzystaniem urządzeń GPS, a to dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Każdy patrol, który brał udział w grze, dostał takie urządzenie na własność. Wspólnie spędzony w Toruniu dzień był jednym z kolejnych wydarzeń, które pozwoliło na spotkanie w jednym miejscu zuchów i zuchenek, harcerek i harcerzy z większości hufców z naszej chorągwi oraz władz naszego województwa, które stale nas wspierają.

 

%d bloggers like this: