Sprawdź, co na Ciebie czeka!

Pamiętamy o bohaterach Powstania Wielkopolskiego

UDOSTĘPNIJ
/
232
Pamiętamy o bohaterach Powstania Wielkopolskiego

W dniu 11 stycznia Komendant Chorągwi hm. Jerzy Gębara oraz delegacja Referatu Seniorów Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP na zaproszenie Burmistrza Mogilna Leszka Duszyńskiego i Przewodniczącego Komitetu 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego Andrzeja Jakubowskiego, wzięli udział w odsłonięciu Pomnika Powstańca Wielkopolskiego  w Mogilnie w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Dla uczczenia zbrojnego zrywu Wielkopolan, w pierwszym zwycięskim Powstaniu, Komisja Historyczna Hufca ZHP Mogilno oraz Krąg Starszyzny Harcerskiej im. hm. Henryka Mazurkiewicza w Mogilnie  dnia 23.01.2013 r. zwróciła się do Burmistrza Mogilna z inicjatywą budowy Pomnika Powstańca Wielkopolskiego na terenie miasta Mogilna.

Jest to wyraz hołdu i upamiętnienia dla tych wszystkich mieszkańców ziemi mogileńskiej, którzy walczyli 100 lat temu w Powstaniu Wielkopolskim.

Decyzję o budowie pomnika podjęto 14 marca 2015 r. na posiedzeniu  Komitetu Obchodów 100 rocznicy  Powstania Wielkopolskiego, a 9 września 2015 roku Rada Miejska w Mogilnie podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na jego wykonanie. 6 grudnia 2018 r. w cokół pomnika wmurowano tubę z aktem erekcyjnym, w której  umieszczono  również pismo Komisji Historycznej Hufca ZHP w Mogilnie  i  seniorów mogileńskich  inicjujące budowę pomnika.

Autorem projektu pomnika jest polski artysta rzeźbiarz i medalier Krzysztof Jakubik (zmarły 23.07.2018 roku).

fot. Heliodor Ruciński

tekst: Halina Krystowczyk

%d bloggers like this: