Między 10 a 16 lipca na polach grunwaldzkich spotkało się  ponad 1300 harcerzy i harcerek z całej Polski. Organizatorami zlotu są corocznie Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP oraz Ogólnopolski Ruch Programowo-Metodyczny „Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”.

Podczas zlotu odbył się 53. Wielki Sejmik Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, na którym wybrano nowe władze. Przewodniczącą Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich została hm. Dorota Jeżowska-Olszewska (Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP), a wiceprzewodniczącym wybrano hm. Przemysława Padraka (Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP). Dwóch instruktorów z naszej chorągwi otrzymało Honorową Odznakę Instruktorską: phm. Mieczysław Kaleciak (Hufiec ZHP Świecie-Powiat) i pwd. Piotr Jasiek (Hufiec ZHP Koronowo).

Fabuła XLVI Ogólnopolskiego Zlotu Grunwaldzkiego nawiązywała do epoki rycerzy, co można było zauważyć na podobozie harcerskim, który na tydzień zmienił się w wioskę rycerską. Na każdym kroku można było spotkać uczestników i kadrę zlotu odzianych w stroje średniowieczne. Przez cały zlotowy tydzień uczestnicy korzystali z bogatego programu, w którym znalazły się m.in. wędrówki zlotowe, turnieje gniazd, festiwal kolorów czy inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.

Nie zabrakło wyjątkowych momentów, takich jak zobowiązania instruktorskie, przyrzeczenia harcerskie, nadanie naramienników wędrowniczych, czy przyznanie Znaku Zawiszy, odbywających się w wyjątkowych miejscach: kaplicy pobitewnej lub na kopcu Jagiełły.

Zlot zakończył się uroczystym apelem, na którym aż 74 jednostkom przyznane zostały odznaka i tytuł Drużyny Grunwaldzkiej, w tym 11 jednostkom z Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.

Wyróżnione drużyny to:

5 drużyn z Hufca ZHP Koronowo

• 5 Męska Koronowska Grunwaldzka Kwatermistrzowska Drużyna Starszoharcerska „Piorun” im. Macieja Aleksego Dawidowskiego
  • 6 Koronowska Grunwaldzka Drużyna Harcerska "Czupierzaki" im. Batalionu Obrony Narodowej Koronowo
  • 7 Żeńska Koronowska Drużyna Starszoharcerska "Babiniec"
  • 8 Koronowska Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Człapy”
  • 14 Koronowska Grunwaldzka Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Po Prostu”

2 drużyny z Hufca ZHP Świecie-Powiat

• 77 Grunwaldzka Środowiskowa Drużyna Harcerska w Laskowicach im. Zawiszy Czarnego
  • 26 Grunwaldzka Środowiskowa Drużyna Harcerska "Lisowczycy"

oraz 4 drużyny z Hufca ZHP Pałuki

• Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Ogniste Pióra”
  • Żnińska Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Ad Astra”
  • Żnińska Drużyna Wielopoziomowa „Opad”
  • Gromada Zuchowa „Tańczące Nutki”

Za wykonanie najlepszej kroniki z realizacji zadań w ramach Współzawodnictwa Grunwaldzkiego 2016/2017 dyplom otrzymała Grunwaldzka Gromada Zuchowa „Ogniste Pióra” (Hufiec ZHP Pałuki).

Zuchy, harcerze i instruktorzy z pewnością powrócą na pola grunwaldzkie w przyszłym roku, żeby ponownie doznać tam niesamowitych przeżyć.

Obszerną fotorelację ze zlotu można obejrzeć na https://www.facebook.com/ZG.ZHP/

Relację i zdjęcia przekazała

phm. Joanna Lewandowska

Przedstawicielka Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich

na Chorągiew Kujawsko-Pomorską ZHP

Informujemy, że w dniach 24-28.07.2017 na urlopie przebywa:

- hm. Jerzy Gębara – Komendant Chorągwi

- pwd. Paweł Biały – Zastępca Komendanta Chorągwi

W trakcie nie obecności w/w osób zastępuję je Skarbnik Chorągwi hm. Lucyna Andrysiak

14 lipca 2017 roku odsłonięto obelisk poświęcony tym, którzy odeszli na wieczną wartę, otwarto aleję Harcerską i wystawę harcerską w muzeum w Chabsku. Obelisk znajduje się na mogileńskim cmentarzu, tuż przy grobie hm. Leona Niewiadomskiego. Komenda Hufca ZHP Mogilno  z komendantką hm. Barbarą Bultrowicz oraz Kręgi Seniorów ZHP w Mogilnie im hm. Leona Niewiadomskiego oraz im. hm. Henryka Mazurkiewicza przygotowały i zaprosiły na to harcerskie spotkanie władze miasta Mogilno. W uroczystościach wziął również udział komendant Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP hm. Jerzy Gębara oraz przedstawiciele Referatu Seniorów Chorągwi hm. Witold Cyrn oraz hm. Halina Krystowczyk.

Na uroczystości odsłonięcia obelisku pojawili się harcerze, seniorzy i gromady zuchowe, przedstawiciele gminnych i powiatowych władz, zaproszeni goście. Obelisk w setną rocznicę skautingu i harcerstwa na ziemi mogileńskiej poświęcony jest tym wszystkim, którzy wiernie służyli jego ideom.

Leszek Duszyński, burmistrz Mogilna, powiedział, że dzień odsłonięcia obelisku to ważne wydarzenie w stuletniej historii harcerstwa na ziemi mogileńskiej: "To hołd złożony wielu pokoleniom, które służyły Ojczyźnie, Polsce, a także naszej ziemi, naszej małej ojczyźnie."

Fotografie do pobrania

Tekst i fot. hm. Halina Krystowczyk

Za kilka dni wyruszycie na wakacyjne wędrówki. Zanim jednak rozpalicie pierwsze obozowe ognisko zapraszam do zapoznania się z dokumentacją HAL obowiązującą w tym roku. Szczególnej uwadze polecam dokumenty 24-26. W przypadku pytań proszę o kontakt. Życzę wszystkim bezpiecznych wakacji!

hm. Beata Bardzińska

zastępca Komendanta

Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP

Dzień dobry

Awarii uległ główny router brzegowy (główne urządzenie dostępowe) systemu Ewidencja ZHP.

Utrudnienia w dostępie do systemu potrwają do poniedziałku do godz. 12:00.

Za niedogodności uprzejmie przepraszamy.

Czuwaj!

Patrycja Hawryluk

Sekretariat Głównej Kwatery ZHP

ul. Marii Konopnickiej 6