Jak co roku, w jeden z jesiennych weekendów, Komenda Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski im. Ziemi Kujawskiej organizuje Rajd Konspiracyjny pn. „Start-Korzenie”. Impreza ta, łączy w sobie bowiem inaugurację kolejnego roku harcerskiego, ale również pozwala choć na chwilę zatrzymać się wokół historii harcerstwa, a w szczególności poświęcić uwagę słynnym Szarym Szeregom. W tym roku IX Rajd Hufca pn. „Start-Korzenie” odbył się w dniach 6-7-8 października 2017r., a bazą lokalową był Zespół Szkół w Służewie.

Już od samego początku rajdu, zuchy i harcerze przenieśli się w świat szaro szeregowców dostając indywidualne niemieckie „kenkarty”. Miały one przypominać uczestnikom zlotu o wydarzeniach II Wojny Światowej. Podczas zlotu odbyła się kilkugodzinna gra terenowa, w trakcie której harcerze wykonywali przygotowane dla nich zadania. Patrole zmierzyły się z działalnością konspiracyjną, miały za zadanie między innymi „przemycenie” broni, wykonanie rysunków upamiętniających Szare Szeregi, oraz odpowiadali na pytania związane z harcerstwem.

W sobotnie popołudnie dziewczęta zamienił się w sanitariuszki, ćwicząc swoje umiejętności medyczne. Tak jak niegdyś harcerki w czasie konspiracji, tak teraz i One musiały zrobić prowizoryczne opatrunki, a także opatrzyć ranne osoby. Słuchały przy tym rad druhny przybocznej, będącej jednocześnie studentką pielęgniarstwa. Chłopcy natomiast w tym czasie przygotowywali skrzynki pocztowe i wykonywali plakaty związane z tematyką Szarych Szeregów.

Uczestnicy Rajdu mieli również za zadanie wykonanie majsterki pn. „Szare Szeregi: wojna, powstanie”, a także przygotowanie plakatu pt. „Polska Walcząca”. Nie zabrakło również harcerskiego świeczkowiska, w trakcie którego zuchy i harcerze prezentowali przygotowane wcześniej scenki, podczas których wcielali się w bohaterów II Wojny Światowej. Podczas świeczkowiska śpiewano piosenki szaro szeregowe w tym piosenkę „Szary Mundur”, opowiadającą losy Małego Powstańca.

W trakcie Rajdu do grona „pełnoprawnych” harcerzy dołączyły 4 osoby, które złożyły Przyrzeczenie Harcerskie, a także 14 zuchów, którzy złożyli Obietnicę Zuchową.

Podczas Rajdu nie zabrakło również gier i zabaw na wesoło, pląsów i śpiewanek, oraz warsztatów muzycznych. Odbył się również konkurs plastyczny poświęcony tematyce Szarych Szeregów.

W rywalizacji rajdowej najlepsi okazali się:

I miejsce – 8 Gromada Zuchowa „Srebrne Orły” – Stawki

II miejsce – 2 Gniewkowska Drużyna Harcerska im. Władysława Białego z Gniewkowa

III miejsce – 9 Drużyna Wielopoziomowa ze Stawek

Patrole uczestniczące w Rajdzie otrzymały dyplomy, a te najlepsze pamiątkowe puchary. W trakcie trwania Rajdu 51 uczestników wyróżniono nagrodami indywidualnymi za udział w konkursach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki okolicznościowe

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miejską Aleksandrów Kujawski, w ramach otwartego konkursu ofert na rok 2017.

Komenda Hufca ZHP Aleksandrów Kujawski składa podziękowania dla Dyrekcji Zespołu Szkół w Służewie oraz obsłudze szkoły, za wsparcie naszego rajdu, poprzez udostępnienie nam budynku szkoły, jako bazy lokalowej na noclegi i organizację zajęć programowych.

phm. Anita Rybczyńska

z-czyni Komendanta Hufca

 ds. promocji Hufca i pracy z kadrą

Chorągiew Kujawsko-Pomorska
Związku Harcerstwa Polskiego
im. Mikołaja Kopernika
ul. Dworcowa 56, 85-010 Bydgoszcz

tel/fax: 52-322-20-68
Strona WWW: http://kp.zhp.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KONTO:

06 8144 0005 2011 0111 4883 0009

BS Koronowo (na składki)

64 1440 1215 0000 0000 0186 4491
Norda Bank Polska (podstawowe)

Informacja: Użytkowanie witryny oznacza zgodę 
na wykorzystywanie plików cookie.

 

Biuro Chorągwi jest czynne w godzinach:

Poniedziałek - 8.00-16.00

Wtorek - 8.30-16.00

Środa - 8.00-17.30

Czwartek - 8.30-16.00

Piątek - 8.30-16.00

Dane do faktury:
Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP
ul. Dworcowa 56
85-010 Bydgoszcz
NIP: 967-125-40-11

KRS: 0000268190
REGON: 340245801

 

 
WOSM wagggs
Początek strony